Elementy systemu stereo

Dział ogólny, w którym szeroko dyskutujemy o naszym sprzęcie audio.
Regulamin działu
Piszemy poprawnie po polsku! Nie umieszczamy reklam, linków i nie prowadzimy działań marketingowych reprezentujących obce firmy, których interes mógłby być sprzeczny z interesem właściciela FIRMY i portalu EXTREO.pl. Linki umieszczamy tylko wtedy gdy chcemy skierować czytelnika do strony związanej z tematem... Zachowujemy kulturę i dobre obyczaje, dyskutując swobodnie ale z poszanowaniem godności innych.

Re: Elementy systemu stereo

Postprzez basad » Pn paź 07, 2013 12:45 pm

To jest racja. Nawet sąsiad elektryk mówi że tak to jest. Normalnie trzeba mieć dużo mocy i gdy ja grałem na imprezach i gdy zrąbał mi się amp musiałem skorzystać z jakiegoś łupa na kiepskich podzespołach, który dławił się niemal zawsze kiedy trochę mocniej szarpnąłem za struny w Fenderze (Stratocaster, bas) to miałem przechlapane. Musi być moc i tyle. Dobre kolumny musi napędzać dobra elektronika co podoła szlagom i nie siada sygnał. Na moich monitorach MHB z ampem MAP105 jest super! nawet przy bardzo głośnym słuchaniu nic się nie zadławia a różnice między cichymi dźwiękami a głośnymi to perfekcja. Nie wiem jak to zrobiliście, że z takich małych skrzynek jest tyle czadu i przy tym tak czysto. Przynajmniej tak według mnie powinien grać sprzęt. Nie pokoi mnie jedno, że to trochę się mocno grzeje jak przekręcę gałkę na godz12. Ma to tak być?
basad

Postprzez Akustyk » Pn paź 07, 2013 12:55 pm

To normalne. Na ustawieniu gałki w okolicach połowy (godz. 12) na wyjściu pojawia się duża moc - w okolicach 25W/kanał, a w impulsach dochodzi nawet do 150 watów na Twoim obciążeniu (monitory M1HB, których impedancja spada z 8 do zaledwie 4 omów). Skutek - płynie duży prąd i grzeją się tranzystory wyjściowe. Nie ma się jednak czym martwić. Układy są dobrze zabezpieczone i nic złego nie stanie się... Musisz tylko zapewnić sprawną wentylację ścianki bocznej i pokrywy wzmacniacza aby powietrze swobodnie mogło przepływać przez szczeliny żeber radiatora - chłodnicy tranzystorów z prawej strony obudowy.
Akustyk
Akustyk

Postprzez basad » Pn paź 07, 2013 12:57 pm

Dzięki za wyjaśnienie! Pozdrawiam
basad

Postprzez Lider » Pn paź 07, 2013 4:34 pm

Kolega Akustyk to pasjonat perfekcjonizmu... Nadawałby się na nauczyciela :lol: Ale do rzeczy: Jest faktem, że o jakości brzmienia oprócz naszych preferencji decyduje "klasa sprzętu". Nie jest możliwe aby zestaw za 10 000 zł brzmiał tak dobrze jak kosztujący 100 tyś. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, cena ma niemały wpływ na jakość sprzętu, jak też zresztą wszędzie. Moim skromnym zdaniem - czasami warto kupić nieco tańszy ale jeszcze przyzwoity sprzęt i poddać go modyfikacjom ponieważ sporo da się osiągnąć i wtedy sprzęt wart np. 30 000 zł zaczyna grać niemalże tak, jak ten wart 100 000. Pozdrawiam serdecznie wszystkich...
Administrator
Lider
Site Admin

Postprzez Akustyk » Pn paź 07, 2013 6:00 pm

Nie można ludziom wciskać "kitu", mamiąc ich, że za drobne pieniążki nabędą dobry sprzęt. Nigdy tak nie było i pewnie nigdy nie będzie. Kiedy czytam w necie, że ktoś tam przedstawia ofertę dla niezamożnych chcących słuchać wyśmienicie brzmiącej muzyki na protezach high-end'u - budżecie za 2500zł, ogarnia mnie przerażenie! Straszne czasy! Najpierw urabia się ludzi na głupców, a potem wciska tandetę... Za dzieło rąk o szczególnej wymowie i klasie należy się sowita zapłata i każdy normalny człowiek to rozumie więc nie powinien istnieć problem albo pytanie: "Dlaczego to (...) tyle kosztuje?" A jednak, okazuje się, że to wielki problem. Pytanie: Jak przekonać ludzi zainteresowanych naprawdę dobrym sprzętem aby zechcieli posłuchać ewidentnych różnic w klasie dźwięku między zestawem za 3tyś a zestawem za 30tyś? Chyba tylko wystawienie sprzętu na imprezach w typie Audio Show ale i tam znajdą się zawsze tacy, którzy będą twierdzić, że ich kolumny Monitor Audio za 5,5tyś grają tak samo dobrze jak moje - warte 10 x tyle...
Akustyk
Akustyk

Postprzez expert » Pn paź 07, 2013 6:22 pm

No właśnie. Uderz w stół a nożyce odezwą się. Zabolało? To boli. No bo kto wy jesteście? Accuphase, B&W, czy JM-Lab? Kto was zna? Popracujcie jeszcze trochę na oczekiwany sukces! Coraz więcej ludzi przychodzi po rozum do głowy i sami robią to na co ich nie stać a choćby było ich stać, to czują, że te "cacka" nie są warte tej kasy.
expert

Postprzez ziko369 » Pn paź 07, 2013 7:09 pm

Jak najbardziej się zgadadzam z Panem Akustyk co do efektu koncertu w domowym zaciszu. Nie da się tego uzyskać za żadne pieniądze. Po drugie koncerty też nie zawsze dobrze brzmią, szczególnie te rockowe, itp. Ja osobiście nie jestem bassheadem. Preferuję bas, który "dobrze słychać" a nie koniecznie czuć (szczególnie w całym domu). Słuchając mocnego brzmienia nie koniecznie zależy mi na uzyskaniu potężnego basu, raczej lubie powalającą na kolana średnicę. Takie brzmienie nie powoduje zmęczenia nawet po całym dniu słuchania. Nawet nie próbuję porównywać sprzętu za 100tys. z tym za 10tys. (za zestaw). Też uważam, że za dobry sprzęt trzeba zapłacić dobre pieniądze. Wiem, że trudno jest uwierzyć, że moje zestawienie sprzętu gra o kilka klas wyżej tak jak wiem też, że każdy ma inny pogląd co do prawidłowej sceny, sterofonii, itp. cech dobrego stereo. Są tacy co lubią spektakularne brzmienie z potężnym wykopem(takie jest prezentowane w salonach audio), gdzie wielkośc instrumentów robi sie "kolosalna". Są też i tacy jak ja, dla których dobre brzmienie to szczegóły, sterofonia, piękna poukładana scena, wręcz "materializacja" instrumentów, nie mówiąc już o wokalu. Co z tego, że audio gra mocno, itd. skoro nie ma w tym graniu milimetra życia i emocji...takie brzmienie nadaje się najwyżej do muzyki klubowj...
ziko369

Postprzez ziko369 » Pn paź 07, 2013 7:25 pm

Nie uważam, że zestaw audio za 10tys zagra tak jak za 100tys, ale przy dobrym zestawieniu poszczególnych klocków i odpowiednim ustawieniu zestawu głośnikowego (w warunkach m4) można uzyskać brzmienie w okolicach sprzętu 3 razy droższego...Nieraz wystarczy zmienić w sytemie to "coś" żeby dźwięk zrobił się z innej bajki (u mnie była to wymiana wzmacniacza...i ustawienie zestawu głośnikowego wbrew zasadom panującym we wszechobecnym świecie "ekspertów"...
ziko369

Postprzez ziko369 » Wt paź 08, 2013 7:12 am

na początku napisałem również, że to wzmacniacz spowodował potężną, powtarzam potężną zmianę jakości dźwięku...a więc zgadzam się 100 procentowo z pana Akustyka opinią na temat wzmacniaczy i ich bardzo ważnych parametrów...
ziko369

Postprzez Akustyk » Wt paź 08, 2013 9:34 pm

Jeszcze o kolumnach (M-Audio)... Drogi ZIKO369! Napisałeś, że te kolumny są "wymagające", co rozumiem - trudne do napędzania przez jakiś tam wzmacniacz. Żeby nie znudzić, powiem krótko: M-Audio generalnie zawsze budowało "trudne" zespoły głośnikowe. Ta trudność to nic innego jak duży wpływ obciążenia indukcyjnego i pojemnościowego, które to nie tylko obniżały efektywność średnią zespołu ale też dość niekorzystnie wpływały na słabsze wzmacniacze zwłaszcza na te, których współczynnik tłumienia (dumping faktor) był niższy jak 100. Trudne - oznacza też, że nieliniowy charakter zmian impedancji w funkcji częstotliwości sprawiał wiele problemów objawiających się dość głębokimi spadkami impedancji zespołu np. 8 omowego aż do wartości 3 omów, co zbyt głęboko obciążało wzmacniacz , którego lichy zapas energetyczny (zasilania) nie był w stanie podołać gwałtownemu wzrostowi przepływającego przez tranzystory końcowe prądu. Efekt przypomina słabnący pod górę silnik 45kW w samochodzie o masie 1000kg gdzie należałoby zabudować co najmniej o mocy 80kW. Myślę, że wszyscy to pojmują... Paradoksalnie - własnie takie zespoły uchodzą w ocenie wielu użytkowników za dobrze grające. Niestety trudne obciążenie (takie jak kolumny M-Audio) choć pozornie grają dobrą sceną, prawdopodobnie na skutek chwilowego zaniku przesunięć fazowych pod wpływem dużych spadków impedancji (nieliniowych zmian względem częstotliwości sygnału), zafałszowują przekaz - najczęściej przy dość głośnym słuchaniu muzyki. Wystarczy jednak porównać te kolumny z dobrze sfazowanymi np. 803D (B&W) aby przekonać się o błędnych odczuciach co do tych pierwszych... Oczywiście nie namawiam do zmiany M-Audio na B&W... Pozdrawiam
Akustyk
Akustyk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasz sprzęt audio