O kabelkach do audio

Dział ogólny, w którym szeroko dyskutujemy o naszym sprzęcie audio.
Regulamin działu
Piszemy poprawnie po polsku! Nie umieszczamy reklam, linków i nie prowadzimy działań marketingowych reprezentujących obce firmy, których interes mógłby być sprzeczny z interesem właściciela FIRMY i portalu EXTREO.pl. Linki umieszczamy tylko wtedy gdy chcemy skierować czytelnika do strony związanej z tematem... Zachowujemy kulturę i dobre obyczaje, dyskutując swobodnie ale z poszanowaniem godności innych.

O kabelkach do audio

Postprzez hiendamator » Cz gru 12, 2013 5:23 pm

Jak byłem w salonie (...) goście z obsługi wciskali mi "kabelki" i usiłowali mnie przekonać, że nawet M-Audio z CA na kabelkach (...) Interkonekt 2xRCA-2xRCA - 1m + (...) Przewód głośnikowy 2x5,26mm2 zagra hi-endowo. O jesu, jak się napocili... Kuzyn ma starsze M-Audio z wtórnego rynku (podłogówki) i gra na zwykłych drutkach tyle że gruszych i na technicsie brzmi to calkiem fajnie choć pewnie to nie szczyt marzeń. Trzeba mieć kasę na takie klocki i tyle a zamiast kabelków za 8kzł wolałbym sobie kupić setkę dobrych płyt. Pzdr
hiendamator

Re: O kabelkach do audio

Postprzez Lider » Pt gru 13, 2013 8:57 am

Kolego! Niestety muszę wprowadzić kilka poprawek w Twoich postach! Chyba niezbyt dokładnie przeczytałeś regulamin...
Na przyszłość:
Nie pisz o firmach w takim tonie!
Administrator
Lider
Site Admin

Postprzez basad » Pt gru 13, 2013 9:20 am

Jakiś czas temu (dwa tygodnie ok.) odwiedzili mnie kumple z kapeli. Gadali bzdury o kablach. Urządziłem im coś w rodzaju ślepego testu i podłączyłem głośniki przez zwykły dwużyłowy ale gruby kabel ścienny, puściłem muzykę. Oni słuchali przy piwku i komentowali - fajnie nawet gra. Później wyszli na zewnątrz na papieroska a ja zmieniłem na właściwe kable (te które używam). Znów puściłem parę kawałków i zapytałem czy usłyszeli jakąś różnicę w brzmieniu. Oni, że nie ma żadnej różnicy. Przecież to byli muzycy co grali wiele lat. Co wy na to?
basad

Postprzez matrixman » Pt gru 13, 2013 9:31 am

Witam. Pewnie będę uznany przez panów-znawców za szaleńca ale odpowiadam że nie jest tak jak piszecie z tymi kablami. Sam wiele razy robiłem takie próby i zawsze wychodziły różnice. Dobry kabel dużo daje!
matrixman

Postprzez basad » Pt gru 13, 2013 9:38 am

Miły nowy kolego! Ja jestem muzykiem z zawodu (teraz uczę śpiewu w szkole), mam uszy wrażliwe na dźwięk i słyszę 50% co najmniej więcej niż większość... Twierdzę, że nie usłyszysz absolutnie żadnej różnicy. Znajomy elektryk mówi wprost: O wszystkim decyduje wyłącznie "PRAWO OHMA" a reszta to już zaledwie ułamek procenta i autosugestia, jak ładnie to określili panowie z EXTREO, i pobożne życzenia (też cytat z EXTREO). Nasłuchałeś/naczytałeś się bredni!
basad

Postprzez matrixman » Pt gru 13, 2013 9:45 am

No nie bardzo mogę się z tym zgodzić. Prawo prawem ale jest coś takiego jak osobista wrażliwość na muzykę. Miałem zwykłe kable kupione w Media Markt a później kupiłem dobre w salonie i było słychać różnice. Poprawiły się wysokie tony i dynamika.
matrixman

Postprzez Akustyk » Pt gru 13, 2013 9:58 am

Pozwólcie, że rozstrzygnę ten spór w oparciu o argumenty...
Obydwaj macie rację ale na nieco odmiennych poziomach!
Po pierwsze - PRAWO OHMA decyduje w najbardziej słyszalny sposób.
Po drugie - Jakość przewodnika... Jeśli przewód (głośnikowy) - źle "uformowany" podczas produkcji wnosi nadmiernie dużą indukcyjność, to tłumi górny zakres pasma. Dotyczy częstotliwości > 15kHz.
Po trzecie - długość przewodu. Im dłuższy jest przewód, tym większa jest jego pojemność, która również wnosi tłumienie dla f > 20kHz (wszelkie składowe dźwięku, harmoniczne...). Długość zwiększa też bezpośrednie tłumienie dla prądu przemiennego, wywołując spadki napięcia (zależne od zmian impedancji w funkcji częstotliwości), co objawia się wprawdzie nieznacznymi ale jednak spadkami poziomu dynamiki zwłaszcza w niskim zakresie pasma wraz odtwarzaniem impulsów...
Mam nadzieję, że spór będzie rozstrzygnięty.
Pozdrawiam
Akustyk
Akustyk

Powrót do Nasz sprzęt audio